clo

CELNÍ SLUŽBY

FACEBOOK

optik krouman

ČIŠTĚNÍ BAZÉNŮ

2018-07-28youtube.jpg

jiranek.png

 

Horní Cerekev

Na doporučení jednoho z našich klubáků jsme v neděli vyrazili obhlédnout (pro nás) novou lokalitu na Vysočině a je to opravdu krásný lom.

Cesta:

Z Brna perfektní přístup, jednoduchá cesta, byli jsme tam za hodinu a čtvrt. Po dálnici na Prahu, sjet na 112km na Jihlavu. Sjížděli jsme na 119km, protože je výše uvedený sjezd zavřený a nestálo nás to žádný čas. Po rychlé a dobře značené cestě jedete směr Pelhřimov-Tábor a na takovém velkém V je již cedule doleva H. Cerekev. Po dalších 20min, kdy projíždíte již vesničkami (stále značené) se ocitnete v H. Cerekvi, zahnete po ceduli směrem na Telč, přeskočíte železniční přejezd a po 300m je vpravo nenápadná, ale cedulí označená, odbočka na loučku mezi stromy, kde se nachází potápěčská základna.

Základna:

Neveliké parkoviště a dřevěný srubík se stříškou se nachází cca 10m nad úrovní hladiny. Zde parkujete, strojíte a také platíte. Za ponor se platí 100Kč CMASákům z Pelhřimova. Jsou hodní a příjemní. Roční permice stojí 500Kč. Kontrolují se certifikace. Je třeba se dopředu nahlásit. Zatím je to lokalita příliš nenavštěvovaná (potápění dříve bylo zakázáno, protože to byl zdroj pitné vody, je dovoleno asi rok), ale dokážu si představit, že se o víkendu "nevlezete". Volat můžete na tel. 608 226 744 nebo 605 375 238. V týdnu tam nebývají, ale jsou ochotní přijet. Od vjezdu na parkoviště (se závorou) je to asi 30m ke schodům, které vedou dolů na úroveň hladiny. Zde je pár stromů a pěkné molo, kde se lze dostrojit a pohodlně vlézt a vylézt(dlouhý krok nebo po schůdkách). Jediné negativum tvoří ono převýšení mezi parkovištěm a hladinou, kde s plnou polní musíte absolvovat asi sto schodů (přeháním, přesný počet neznaje:-). Z druhé strany lomu je pláž s pozvolným vstupem. Polní cesta zde vede až k vodě (vjezd opět blokuje závora - posledních 50m musíte tedy pěšky), ale potápění je z této strany zakázané (jak se dočtete na vydařené ceduli s mapkou lomu). Město zde o víkendu vybírá "vjezdné" 30Kč.

Voda:

Již na první pohled z hladiny příjemně překvapila viditelnost - zřetelně bylo vidět dno v osmi metrech. Plavali jsme na obě strany od podia vlastně podél stěny, kterou tvořil svah ze šutrů, sem tam kolmá skalka či jakýsi štěrkový jazyk. V 3-4m na mírnějším sklonu rostou ve shlucích vysoké řasy a kolem nich je spoustu 10cm rybek - plotice, okounci... Kapři se pasou okolo 6m a evidentně jsou na potápěče zvyklí - klidně je můžete pozorovat z dvoumetrové vzdálenosti. Pod starým kmenem je starousedlíkem mohutný sumec (klucí ho opravdu našli). Sem tam potkáte kmen, celý stromek nebo lesík. V malé hloubce jsou kameny obrostlé škeblemi a podle místních jsou zde i raci říční. Viditelnost se pohybuje kolem 8m, teplota od hladiny (19C) do šesti metrů (17C) je velmi příjemná.

Přibližně polovina lomu má dno v hloubce 13 m, písek se slabou vrstvou sedimentu. V hloubce pod 10m však prudce klesá teplota i vidtelnost (9C, 2m). Na východní straně lomu, před zlomem, je pomníček utonulému potápěči. V prostoru za zlomem jsou zbytky těžební techniky. Potkáte zde i potopenou pramici či různé cedule ap.

Pódium je kousek od vstupu v 9m, místní jej chtějí pozvednout na 6m hloubku.

Maximální hloubka je 22m.

Šťastný ponor!



     
    Nejkrásnější svatba - svatební dekorace, slavnostní výzdoba, e-shop Ráj zážitků Yachting (c) TRYGON BRNO 2009, design bdsign.cz