clo

CELNÍ SLUŽBY

FACEBOOK

optik krouman

ČIŠTĚNÍ BAZÉNŮ

2018-07-28youtube.jpg

jiranek.png

 

Heřmanice

Pěkný a hluboký lom s čistou vodou.

Svobodné Heřmanice jsou kousek západně od Opavy. Mezi Bruntálem a Opavou jsou Velké Heraltice a jižně 10 km jsou Svobodné Heřmanice.

Jde o břidlicový lom jehož délka je asi 500 m, šířka asi 30-70 m, hloubka asi 36 m. Reliéf dna je ve tvaru písmena V, prudce se svažující koryto míří přesně od severu k jihu. Běžný vstup do vody je na severní straně skokem z železného "mola" nebo po svahu.

V 7m naleznete auto, v hloubce asi 17 m je ukotvená řetězy ponorná kabina Permon - velký keson, ve kterém probíhaly historické pokusy s dlouhodobým pobytem člověka pod vodou. POZOR, vevnitř nedýchat - atmosféra uvnitř může vlivem koroze obsahovat málo kyslíku !!! Kolem vyznačené cesty jsou nově umístěny velké klece na odpadky. Dál jsou tu staré kmeny stromů, plechová vana a pumpa. Pokračujete-li ještě dál naleznete za kamenitým náspem studnu, kde pak za ní směrem k jihu je nejhlubší místo - 36,5 m. Koryto pak dále pokračuje, dno se mírně zdvihá a na jižní straně s největší hloubkou 30 m je dřevěný elektrický sloup s překvapením (nemůžeme prozradit všechno!).

Nejsou tu žádné rostliny, ryb málo.

Lom je však velmi působivý díky břidličným deskám "poházeným" všude po stěnách i dně lomu a také vyniká pěknou viditelností.     
    Nejkrásnější svatba - svatební dekorace, slavnostní výzdoba, e-shop Ráj zážitků Yachting (c) TRYGON BRNO 2009, design bdsign.cz