clo

CELNÍ SLUŽBY

FACEBOOK

optik krouman

ČIŠTĚNÍ BAZÉNŮ

2018-07-28youtube.jpg

jiranek.png

 

Caribbean dream - Dominika

Řekne-li se dovolená v Karibiku, lidem většinou vytane na mysl obrázek palmami lemované pláže, nekonečné, křišťálově čisté vody a sladkého nicnedělání.A právem, neboť pestrá paleta ostrovů a ostrůvků tropického ráje se každou zimu stává lákavou destinací...


... pro statisíce turistů, cestujících za sluncem, co chtějí alespoň na chvíli uniknout nevlídnému období panujícímu v Evropě a Severní Americe. Luxusní lodě nabízejí komfortem přetékající zábavní plavby z jednoho ostrova na druhý, hotelové resorty pořádají velkolepé párty s výběrem koktejlů míchaných z proslulého karibského rumu a pláže jsou k prasknutí přecpané posledními výstřelky prázdninové módy. K představě dovolené v Karibiku totiž tradičně patří taky plná peněženka.

Okouzlující alternativu pro ty, kteří dávají přednost „vidět“ před „být viděn“ a kteří mají poněkud nižší rozpočet, představuje méně známý a zřídka navštěvovaný ostrůvek Dominika.

Dominika – po právu nazývaná Přírodní Klenot Karibiku - leží uprostřed vnitřního oblouku Malých Antil: řady ostrovů táhnoucích se paralelně s Centrální Amerikou od Grenady až k Panenským Ostrovům a tvoří tak předěl mezi Karibským mořem a Atlantským oceánem.

Antily se geologicky shodují s východním okrajem karibské tektonické desky pod nimi, která se pohybuje proti směru desky sousední, celá oblast se proto vyznačuje opětovnou vulkanickou činností a zemětřesením. Jednotlivé ostrovy tak vlastně představují vrcholky hor, které byly před miliony let vyzdvihnuty ze dna oceánu sopečnou explozí, způsobenou obrovskými tlaky hluboko pod zemskou kůrou.

Dominika, se svým tuctem dřímajících sopek a šachet a nejvyšším vrcholem dosahujícím výšky 1 424 metrů (nedejte se zmást – pozorován od pobřeží, Morne Diablotin je horou rozhodně impozantní!) je nejhornatějším ostrovem Východního Karibiku. Právě svému drsnému, divoce rozeklanému terénu plnému těžko přístupných údolí a příkrých srázů vděčí Dominica za svou úchvatnou krásu. Hory ve středu ostrova působí jako spolehlivý magnet pro dešťové srážky a bohatě tak zásobují zemi kvalitní pitnou vodou v podobě stovek řek, několika sladkovodních jezer a desítek působivých vodopádů. Protkána sítí pěšin a stezek vedoucích do zeleného přítmí deštného lesa a obklopena unikátním podmořským bohatstvím, Dominika je ideální destinací pro všechny milovníky nedotčené divoké přírody, pěší turisty, přírodovědce i potápěčě a dává všem hojnost příležitostí k obdivování tropické fauny a flóry – ať už nad hladinou nebo pod ní.

Byť nevelký (47 km dlouhý a 26 km široký o celkové rozloze 467km2), tento ostrůvek přetékající bujnou zelení je domovem nespočetným ptačím druhům, včetně dvou endemických papoušků – královského Sisserou (Amazona imperialis) a smaragdově zeleného Jaco (A. arausiaca), více než 50-ti druhům motýlů a rozmanitým stromovým žabkám. Narazit tu můžete na oposumy, drakům podobné leguány, gekony a jiné ještěrky, několik druhů suchozemských krabů a když máte štěstí, tak i na plachého hroznýše královského, dorůstajícího délky až přes čtyři metry.

V národním parku Morne Trois Piton (přírodní rezervace UNESCO) se pak můžete vypravit na dech beroucí celodenní túru do nitra tropického pralesa. Tento poměrně náročný trek vás provede několika typy vegetace kolem cizopasných bromélií, obřích heliconií a orchidejí, nenápadně ukrytých ve větvích stromů vysoko nad hlavou až do vulkanického Údolí Zkázy – příhodně pojmenované oblasti bývalého deštného lesa, zpustošeného sopečnou erupcí v předminulém století. Pěšina se vine středem údolí kolem dýmajících fumarolů – průduchů vedoucích k horkému magmatu pod povrchem a ventilů chrlících sirné výpary, aby poté následovala jeden z mnoha okoloních horkých pramenů, který poskytuje nezapomenutelný zážitek – relaxační koupel v některém ze svých přírodních bazénků s teplotou vody podle vašeho výběru. Skutečná odměna pro poutníkovo unavené, ztuhlé svalstvo. Lépe je však odolat a nechat si tento požitek až na zpáteční cestu, protože stezka ještě pokračuje přes další hřeben a naposledy šplhá po kamenitém terénu, než se vám otevře vše vynahrazující pohled na samotný Boiling Lake – druhé největší vroucí jezero na světě s teplotou vývěru 96 oC. (Potápění a plavání se nedoporučuje … ) Toto podivuhodné, věčně párou zahalené jezero je vlastně zaplavený kráter, který byl zdrojem poslední významnejší sopečné aktivity na Dominice, kdy se roku 1880 ze dna jezera vychrllila žhavá láva a seslala mračna sopečného popela na Roseau – hlavní město ostrova.

Vzhledem ke skutečnosti, že tu není dostatečně velká rovná plocha, nutná k provozu velkokapacitních transatlantických letounů, není na Dominice mezinárodní letiště, což ji nejen pomohlo vyhnout se masovému turismu, ale také umožnilo zachovat si svůj původní ráz, poněkud stranou od hektického tempa dnešního přetechnizovaného světa.

Místní obyvatelé, usazení zejména na pobřeží ve vesničkách lemujících obvod ostrova a tam, kde to hornatý charakter země dovolil, vás přivítají s otevřeným srdcem a širokým úsměvem. Kreolové – lidé afrického původu, co mají rytmus bubnů v krvi – milují pestré barvy, kořeněné plné chutě a živelnou muziku. Velké procento své živobytí přímo spojilo s přírodním bohatstvím ostrova, na kterém žijí a pěstují nejrůznější tropické plodiny, farmaří nebo rybaří a jsou na nádheru své vlasti náležitě hrdí. Na Dominice, jako na jediném ostrově Karibiku, také stále ještě žije komunita několika tisíc původních indiánských obyvatel – Karibů – podle kterých celá oblast dostala své jméno.

Ačkoli jako každý nepříliš rozvinutý stát musí Dominika čelit hrozbám spojeným s chudobou, jako je kriminalita a pašeráctví, jsou tyto problémy ve srovnání s normami jiných zemí zanedbatelné. Všeobecně panující atmosféra je otevřeně přátelská a poté, co se naladíte na místní „reggae vlnu“ a živý zájem Kreolů, bude se vám z ostrova určitě odjíždět jen těžko.

Dominika je potápěči stále více uznávaná jako pravá perla Karibiku a řadí se mezi top – ten nejlepších potápěčských lokalit na světě. Její teplé tropické vody, bohatě zásobené živinami z řek a mořských proudů, poskytují ideální prostředí pro růst korálových útesů a gigantických barevných hub, které na oplátku nabízejí útočiště pestré paletě ryb i bezobratlých živočichů. Rozeklaný charakter ostrova přirozeně pokračuje i pod hladinou, kde vytváři kolmé stěny, lávové oblouky, věže a početné jeskyně. Přestože většina dominických pláží disponuje spíše tmavým až černým vulkanickým pískem, díky strmě klesajícím břehům se sedimenty rychle usazují do velkých hloubek a viditelnost pod vodou zůstává excelentní. Jednou z velkých předností lokality je i to, ze na rozdíl od známějších destinací není přetížená a korálové útesy jsou prosperující symbiotická společenství ve velmi dobré kondici. Množství korálových ryb v dominických vodách je skutečně úctyhodný a vcelku běžná jsou i pozorování druhů jinde považovaných za vzácné či ohrožené - Antennarius multiocellatus, Dactylopterus volitans, Comocampus elucens a mnohé další. Ve větších hloubkách se pak daří mořským želvám, různým druhům delfínů, žraloků či velryb. Mnohá dive-centra nabízejí pozorování plejtváků obrovských, kosatek a kulohlavců. Při troše štěstí lze spatřit i vorvaně.

Potápění na Dominice je jedinečné a výběr lokalit široký. Ať už ale jde o spíše o bezstarostné šnorchlování nebo o přístrojové potápění, určitě je to nezapomenutelný zážitek. Tim, čím je pro suchozemce pěší túra k Boiling Lake, tím se pro potápěče stalo potápění v okolí Soufriere a Scotts Head na jihozápadě ostrova. Kruhovitý charakter zátoky Soufriere Bay už na první pohled dává tušit, že se ve skutečnosti jedná o zatopený kráter podmořské sopky, jehož východní a jižní okraj jsou tvořeny pobřežní linií a výběžkem Scotts Head. V některých místech lem kráteru dosahuje výšky pouhých par metrů pod hladinu, aby se na jiných ponořil do hloubek příliš velkých na rekreační potápění. Přesto, že především kolem samotného mysu Stotts Head mohou být silné proudy, většina lokalit je dostatečně chráněna i pro šnorchlování a méně zkušené potápěče. Asi nejpopulárnější klasikou oblasti je Scotts Head Pinnacle - komplex věží, tunelů a oblouků, hojně obrostlých měkkými korály a houbami s rozsáhlými populacemi Myripristis jacobus, Priancanthus cruentatus a Ocyurus chyrsurus.

Dalším přikladem vulkanické aktivity je Champagne. Severně od vesničky Soufriere, Champagne je situován nedaloko břehu v mělkých vodách a je tak ideálním místem pro šnorchlování. Sestává z několika desítek drobných průduchů v mořském dně, ze kterých pod tlakem unikají horké plyny v podobě tisíců drobných bublinek jako ze šampaňského. Příznivých podmínek těchto podmořských horkých pramenů náležitě využívají hejna drobných tropických rybek, papouščí ryby a langusty.

Zhruba uprostřed západního pobřeží poblíž vesničky Tarou se nachází další potápěčská lokalita stojící za pozornost – Rodney´s Rock. Tento skalnatý výběžek s tunelem, sotva pár metrů od břehu s maximální hloubkou ponoru do 15 metrů a vhodný pro začátečníky i šnorchlování, je nicméně místem častého výskytu mořských koníků, rejnoků, langust, krevet a mnoha nejrůznějších korýšů.

V severní části je nejzajímavějším místem k objevování podmořské flory a fauny poloostrov Cabrits a zátoka Toucari Bay. Obě lokality umožňují jak přístrojové potápění tak i šnorchlování s dobrým přístupem k vodě. Obzvláště v Toucari Bay je klesání dna velice pozvolné a mělké kamenité podloží vytváří perfektní prostředí pro vzkvétající kolonie bezobratlých živočichů. Mezi nejhojnější obyvatele útesů patří drobnější tropické korálové ryby a korýši, ale vyjímkou nejsou ani větší obratlovci jako rejnoci, barakudy nebo želvy.

Celý ostrov Dominika je podmořskou rezervací a potápění je proto možné pouze s akreditovaným dive-centrem. Západní pobřeží je v tomto směru dobře pokryté a centra nabizeji běžný potápěčský servis, ubytování a další služby na kvalitní ůrovni.



O informace o tomto cestovatelském skvostu se s námi podělil na Dominice již téměř domorodec, kapitán Martin Štikar

DSC_5801.JPG

DSC_9466.JPG

DSCN8876.JPG

DSC_5794.JPG

DSC_9620.JPG

DSC_7837.JPG

DSC_7759.JPG

DSCN0107.JPG

DSC_9426.JPG

DSC_9591.JPG

DSCN8884.JPG

DSCN0169.JPG

DSCN9824.JPG

     
    Nejkrásnější svatba - svatební dekorace, slavnostní výzdoba, e-shop Ráj zážitků Yachting (c) TRYGON BRNO 2009, design bdsign.cz