clo

CELNÍ SLUŽBY

FACEBOOK

optik krouman

ČIŠTĚNÍ BAZÉNŮ

2018-07-28youtube.jpg

jiranek.png

 

Guláška

Letní měsíce přímo vybízejí k návštěvě místních lomů. Voda je prohřátá (alespoň kousek) a pohoda u grilu mezi ponory je neopakovatelná...

Velmi oblíbená lokalita vzdálená asi 40km od Bratislavy. Celoročně pěkná viditelnost a množství podvodního života lákají potápěče, čistá a teplá voda i plavce a šnorchlaře. Díky vysoké koncentraci lidí se ale podmínky rok od roku zhoršují a je nutné apelovat na návštěvníky, aby udržovali okolí i vodu čistou a nepřispívali ke zkáze tohoto krásného místa.

Popis lokality:


Původně pískový lom. Dno je většinou v hloubce okolo 12m s několika podvodními „hřebeny“. Po okrajích je dno porostlé řasou a rostlinami, ve středu lomu je holé a pokryté silnou vrstvou usazenin, které se snadno kalí. Vstup je na břehu ze svahu vysokého asi 2m, dále ve vodě již pozvolný do hloubky cca 3m, potom prudčeji klesá do asi 6m odkud pozvolna padá do 10-12m. Na několika místech lze nalézt značené „cesty“ po různých atrakcích a několik cvičných podií v hloubkách 4, 6 a 10m. K vidění jsou štiky, okouni, v poslední době hlavně výstvní sumce, místní specialitka slunečnice, raci aj. Teplota v létě dosahuje až 26◦C u hladiny, v max. hloubce 17m nepřesáhne 10-12◦C. V létě se v okolí stanuje, griluje atd. Oficiálně je však lom z důvodu častých nehod zavřený.


Cesta:

Z Brna po dálnici směrem na Bratislavu. Dále máte několik možností. Ač cesta přes Bratislavu není nejdelší, časově se díky průjezdu města nevyplatí. My jezdíme dvě verze, podle toho zda si koupíme či nikoli dálniční známku na SLO.

- 1. sjezd na slovenské straně na Sv.Ján – Malacky – Pezinok – Senec. Pozor - na zpáteční cestě musíte jet na Břeclav, aby jste se dálnici vyhnuli.

- po dálnici směrem na Bratislavu, sjezd na Malacky – Pezinok – Senec.

Dálniční známku lze zakoupit na slovenské straně hraničního přechodu, nebo taky elektronicky na https://eznamka.sk/sk/

U obce Senec do ní nevjíždíte, ale pokračujete směrem na Nitru. Po pár kilometrech minete penzion Oáza, po sto metrech za ním je odbočka doleva kolem malého modrého domku (před odbočením lze během léta koupit ve stánku výborné ovoce). Dále první odbočka kolem plechového plotu a po neupravené polní cestě k jezeru. Pojedete tak, aby jste měli Gulášku po pravé ruce až na jakési přírodní parkoviště.

Souřadnice GPS pro navigaci jsou tady 48.215798, 17.433097


Celá cesta trvá cca 1,5 – 2h.

Pobyt:

Sraz před bazénem. Zde se vystrojíme a případně rozdělíme do aut. Většinou děláme během dne dva ponory.

Je tedy dobré si s sebou vzít dostatek tekutin a jídla (hydratace a ztráta tepla během ponoru). Konkrétně na Senec bereme gril, vezměte si tedy nějakého buřtíka či masíčko.

Také nepodceňujte teplé oblečení (voda je studená i v létě) a pokrývku hlavy a uší (záněty středního ucha). Od věci není ani deka či karimatka na odpočinek mezi ponory.

Pamatujte, že někde si musíte stoupnou při převlékání (pokud prší, je všude bláto a hodí se nějaký igelit pod nohy a výstroj). Výstroj po ponoru dáte do auta mokrou (ideální přeprava v kalfasech ).

Aktualní informace o stavu lokality naleznete na stránkách klubu ATOL.

Na rybáře se usmívejte a k okolí buďte čistotní!


spiz.jpg

kriz.jpg

stika.jpg

rostliny.jpg

     
    Nejkrásnější svatba - svatební dekorace, slavnostní výzdoba, e-shop Ráj zážitků Yachting (c) TRYGON BRNO 2009, design bdsign.cz