clo

CELNÍ SLUŽBY

FACEBOOK

optik krouman

ČIŠTĚNÍ BAZÉNŮ

2018-07-28youtube.jpg

jiranek.png

 

02. 11. 2014 - 09. 11. 2014

Safari EGY podzim 2014

Hlavní, či jinak významné osoby, o kterých zde bude řeč: nejsou, jsme jeden team ! Tedy vlastně dva – jeden český a jeden slovenský! - všichni dokopy postižení potápěním.



Den první
Tak jsem se zase vypravil na safarko. Minulý rok jsem si ho moc neužil. DSC03288.JPGUlétlo mi letadlo. S vědomím toho jsem se dostavil do odletové haly o více než hodinku dříve. Hala byla liduprázdná, jenom od baru byl slyšet cinkot skleniček provázený měkkou slovenštinou. Byl jsem si téměř jist, že to je ona slovenská družina, se kterou strávím následujících sedm dní na jedné palubě. Nemýlil jsem se. Netrvalo dlouho a začal se tvořit hlouček postav, z nichž jsem některé znal z jiných výletů. Po otevření přepážek jsme se zvolna, leč nepřetržitě posouvali k odbavení. Leč postup se zastavil a u přepážky začalo takové to hemžení, které je průvodním jevem každého problému. David zjistil, že s neplatným pasem jeho cesta do Egypta končí u mladé, sympatické, leč nekompromisní přepážkové slečny. Nu což. Se Zuzkou vysypali kufry, v rychlosti si přerovnali věci a Zuzka vyrazila směr Egypt, David směr DSC03225.JPGštatl.
Let nebyl dlouhý. Za pár minut jsme vystupovali v Ostravě. Během hodinového čekání došlo k infiltraci české a slovenské části výpravy. V dobrém rozmaru jsme pokračovali do Marsa Alam, kde nás čekaly mikrobusy, kterými jsme dorazili do přístavu. A nalodili jme se na loď nesoucí název Diamond Explorer. Romantik Miloš strávil první noc pod hvězdami. My ostatní jsme vzali za vděk klimatizovanými ložnicemi. Tím skončil den první. Dendruhý                                                                                                                                                                                                          
Netypicky začal snídaní a pak následoval  ponor na lokalitě Abu Dabab DSC03178.JPG3. Všichni se bez problémů vyvážili, nikdo se neztratil, prostě  trochu nůďo. Následoval přejezd na Gotta Marsa Alam. Seznámili jsme se blíže s celodřevěnou lodí, naučili jsme se, že pohyb po ní je možný pouze bez bot, personál je příjemný a kuchyně dobrá. Prostě pohoda. Miloš a já jsme se snažili rozptýlit Zuzku. Vyprávěli jsme jí u snídaně, oběda,večeře, po večeři i mezi ponory různé veselé historky z našich dlouhých životů.

Den třetí
První denní ponor začínal již před sedmou. Byli jsme na lokalitě Gotta DSC03170.JPGKebir St.Johnes, neboli Big Gotta West, dopolední na Big Gotta Coast. Plno různých barevných malých ryb, kterými jsme se museli téměř prodírat. Po přesunu na Dangerous Reef došlo k malé organizační změně. Skupinu, kterou do této doby vedl Miloš, převzal Laďa. Zde došlo k pravděpodobně světové premiéře. Skupina jela na zadní náhon. Je mi jasné, že tento novátorský termín je třeba vysvětlit. Tak tedy  skupina se zanoří a vyrazí předem domluveným směrem a ze zadu ji následuje průvodce. Navštívili jsme tak jeskyni, o které jsme netušili, že existuje. Potkali jsme murény v krásných korálových zahradách. Po návratu na loď jsme se opět s průvodcem setkali. Celý výlet měl jedinou chybu.Na příště bychom si neměli domlouvat směr, kterým se vydáme. Na stejné lokalitě jsme absolvovali noční ponor. Standardní romantika. Světýlka, bublinky, murény. K lodi připlul žralok. Dole jsme ho nepotkali, a tak jsme z něj nic neměli. No vlastně ani on z nás.


Den čtvrtý
Small Gotta. Krásné ráno, krásný ponor. V jeskyni jsme našli spícího DSC03168.JPGžraloka.Vůbec se o nás nezajímal a spal a spal. Našli se i tací, kteří tvrdili, že byl z gumy a měl na sobě  cedulku Mady in China. Je to lež jako věž. Byl živý, hýbal ocasem. Den jsme zakončili nočním ponorem na Umm Khararim. Tato lokalita je rozhodně zajímavější za denního světla, o čemž jsme se měli přesvědčit následující ráno.
Večer na lodi měl slavnostní zakončení, kdy Víťa byla pasována na Guide Diver(a).
Miloš a já jsme se snažili rozptýlit Zuzku. Vyprávěli jsme jí u snídaně, oběda,večeře, po večeři i mezi ponory různé veselé historky z našich DSC03154.JPGdlouhých životů. Mám pocit, že Zuzka se obává, aby nám nebyla na obtíž, a tak ji často nacházíme v temných koutech lodi. Ale my nepolevujeme a na její spokojenosti tvrdě pracujeme.


Den pátý
Jsme stále na lokalitě, kam jsme dojeli včera. Korálový labyrint. Minotaurús labyrint pod vodou.Tunýlky, prolézačky, laguny, údolíčka, kopečky.Na konci nás čeká obrovitý napoleon. Štěpán ho krmí, zdá se, že jsou velcí kamoši. Chová se jako cvičený psík, tedy napoleon. Připlouvají stovky menších ryb. Jako by člověk sypal ptákům. Úžasné.
Následuje přejezd. Snažím se usnout v kajutě, ale moc se to nedaří. Moře je nějaké hrbolaté, a tak se nad postelí chvíli vznáším, chvíli sebou žuchnu jako žok. Loď skřípe a vrže. Prý to je normální a vzhledem k tomu, že nikdo z posádky neprojevuje nijakou paniku, tak to asi normální bude. Kotvíme na Mikawa Island. Pohodový ponor na Syknaka vrack. Štěpán tluče do lahve a ukazuje do modré dálky, chvíli to trvá, než si všimnu, že kolem nás proplouvá pět ploskozubců. Nejsou k vidění často, tak hurá. Ještě se přesouváme na lokalitu s ženským jménem Claudia. Podobný labyrint. Štěpán tam má zase kámoše. Velký napoleon. Připlouvají potápěči ze sousední lodi. Fotí, bleskem z dvaceti centimetrů .Štěpán se je snaží od této činnosti odradit. Marně. Za chvíli je vidím, jak pálí bleskem z těsné blízkosti do očí murény. Blokují chodby v labyrintu. Ich mnogo. Nedá se s nimi komunikovat. Štěpánovi došel vzduch. Radek ho přiváží na své láhvi. Úsměvná situace. Řadový člen týmu zachraňuje guida. Ještě nás zde čeká noční ponor. Laďa se po něm vydrápe na loď, kde ho vítají slova jako „zdravstvuj, moloděc“ apod. Poměrně rychle chápe, že je na jiné lodi, a snaží se ji opustit dříve, než bude vyzván, aby si požádal o azyl.
Miloš a já jsme se snažili rozptýlit Zuzku. Vyprávěli jsme jí u snídaně, oběda,večeře, po večeři i mezi ponory různé veselé historky z našich dlouhých životů.

Den šestý
Přejíždíme na Sha´ab Sharm. Dva ponory. Potkáváme rejnoky, murény, pasoucí se želvu. Vedoucím druhého ponoru je jmenována Víťa.  Takto jsme to viděli následně my:

Velitelka VíťaDSC03143.JPG
Na dnešním ponoru to bylo tak
Víťa-velitel chce ukazovat tlak /115BAR/
Nikdo ovšem nemá páru
Jak označit tuto čáru
Po té ale kluci milí
Novej signál vymyslili
V žádné knize dosud není
Brzy se to doufám změní
Pokud toto někde projde
Bude Víťa slavnej GUIDE
Po té co se setmělo
Vše se večer změnilo
Jukl na ni z velké hloubky
Žralok co měl ostré zoubky
A teď Víťa pije rum
Což nám nejde na rozum
Nyní všichni víte jistě
Proč má sleepy nové-čisté


Absolvujeme přejezd na Elphinstone. Následující ponor je na rozhraní dne a noci. Dolů jdou jen otrlejší povahy.Po jejich zanoření se u lodi objevil žralok dlouhoploutvý. Moc mě Miloš neuklidnil, když mi řekl, že v pořadí agresivity je až na čtvrtém místě. Někdo mává baterkou. Nevíme – je to fakt signál SOS? Zdá se však, že je vše OK. Ti ve vodě si libují, jakou že to mají společnost.Všichni se v pořádku vrací a nevím, zda nemám litovat, že jsem to viděl jen z paluby. Nelituju.
Miloš a já jsme se snažili rozptýlit Zuzku. Vyprávěli jsme jí u snídaně, oběda,večeře, po večeři i mezi ponory různé veselé historky z našich dlouhých životů. Miloš poukazuje na naše slušné vychování, že třeba nemluvíme při jídle. Zuzka asi trpí hladem, jelikož prohlašuje, že jídla se jí nezdá mnoho. Nerozumím tomu. Mně se zdá jídla dost.

Den sedmý
Vracíme se a zastavujeme na Marsa Shoana. Klidný pohodový ponor. Rejnok a želvy. Je jich tolik, že když si loknu, tak mám pocit, že jím želví polévku. Pak ještě jeden ponor a krátký přejezd do přístavu. Dívám se na trochu nejisté kroky po pevnině. Sedm dní  na palubě bez pevné půdy pod nohama je trochu znát. Tak, že můžeme hodnotit. Celkem jednoduché. Pohoda, klídek , tabáček...

Děkuji za zpracování reportu co volně  zapsal ing. Pepa J.

PS:
Požádal jsem také naše slovenské přátele, aby nám něco napsali. Tak tady je jejich náhled na akci:

LAST DIVE
Po poslednom ponore
mal som gule makove
Vpredu Víťa plávala
pokyny nam dávala
A jej buddy velký Radok
vystrkoval na ňu zadok.
Víťa bola asi slepá
vypadol mu kůsok čreva
Zostalo mi málo vzduchu
miesto sexu bolesť v bruchu
Cítil som sa na chuja
v slipách velká machula
Doviedla nás ku lodi
reku úsměv nahodi ?
Miesto toho dala flašu
teď mi móžu vážiť tašku
Neviem, či to pomóže
dostať Víťu na lóže
Oč mám meniej v batohu
nosiem v gulách zálohu

  Jaro – asi  Volaký Čudný


Původní pozvánka na akci:

HLUBOKÝ JIH – ST.JOHNS

 

Loď DIAMOND  

Jedno z nejoblíbenějších potápěčských safari, směřujících hluboko na jih až k súdánským hranicím – do oblasti téměř nedotčené lidskou činností, s bohatými korálovými útesy, podmořskými jeskynními labyrinty a výskytem velkých druhů ryb ( všechny možné druhy žraloků, barrakudy, tuňáci, delfíni, manty, siby, želvy…)

V ceně je zahrnuto:

6 dní potápění na plně vybavené lodi s posádkou a divemasterem, kompresory, generátory, čluny…

ubytování na lodi, plná penze včetně nealko nápojů, zapůjčení potápěčských lahví (12 l) a olov (opasek vlastní). V případě Vaší potřeby můžeme zajistit i 15 l lahev za příplatek.

transfer do přístavu a naopak

letenka a letištní a bezpečnostní taxa, palivový příplatek

Cena nezahrnuje:

bakšišné 30 EUR/ osoba / týden

25 USD ( egyptské vízum )

zapůjčení 15 l lahve  30 EUR/osoba/týden

zapůjčení Twins 2x12 l  40 EUR/osoba/týden

nitrox  5 EUR/lahev nebo 60 EUR/osoba /týden neomezeně

Program:

1. den: přílet do Marsa Alam, transfer z letiště do přístavu , nalodění.

2. den: ráno mezi 8 – 10 hod. vyplutí. 2 denní ponory + 1 noční ponor v oblasti , kde budeme začínat..

3.den: potápění na proslulém Elphinstone + lokality Abu Dabab.

V noci přejezd na St.Johns.

4.-5. den: útesy St.Johns – jedná se o několik kilometrů dlouhý pás samostatných útesů a atolů, které sahají až k súdánským hranicím. Mezi potápěči jsou oblíbené především hlavně díky výskytu různých druhů žraloků. Mezi oblíbené lokality patří  HABILI ALI – podlouhlý útes zvedající se k hladině z veliké hloubky, přitahující malé i velké druhy ryb. Vrchol útesu končí asi 2 m pod hladinou a je bohatě porostlý tvrdými korály, zatímco kolmé stěny jsou zdobeny měkkými korály a obrovskými gorgoniemi. Během ponoru se můžete setkat s útesovými žraloky, žraloky šedými a někdy i kladivouny.  

HABILI GHAFAR – nejkrásnější lokalita s bohatými, nádherně zbarvenými měkkými korály i velkými gorgoniemi. Jedná se o malý útes ve tvaru kužele, který končí 3 m pod hladinou. Opět se mohou vykytovat žraloci, ale někdy dokonce i manty.

GOTTA SORAYA – malý útes, který lze během ponoru obeplout. Západní stěna útesu je zdobena obrovskými gorgoniemi, východní a severní stěna je porostlá především barevnými měkkými korály. Ze žraloků se vyskytují především klasičtí útesoví, dlouhoploutví, šedí i kladivouni…

DANGEROUS REEF – méně navštěvovaný reef s vnější stěnou pokrytou úžasnými korálovými zahradami….

GOTTA UM ARRUK – další méně navštěvovaný reef s hloubkou do 20 m, který se vyznačuje velkým množstvím korálových věží na východní a především západní stěně. Oblíbené místo útesových žraloků.

BIG GOTTA – největší reef Johnsu s platem porostlým měkkými korály a nádherným klauním městečkem.

ABU BASALA – podlouhlý útes podkovovitého tvaru – noční kotviště na tomto safari. Jeho vnější členité stěny vytvářejí mnoho převisů i menších jeskyněk a postupně přecházejí v mělké, ale bohaté korálové zahrady s velkým množstvím korálových ryb a častým výskytem žraloků bělocípých…

6. den:

SATAYA WEST – ( DOLPHIN REEF )- místo proslavené častým výskytem delfínů, ale i mnoha dalších druhů velkých ryb ( napoleoni, barrakudy, murény, popřípadě i žraloci či tuňáci). Možnost ponoru na vnější straně s korálovými zahradami přecházející v prudký sráz do hlubiny…

SHAAB CLAUDIA– nádherně členité útesy, jejichž části jsou protkány množstvím trhlin, jeskyní, kaňony a podmořskými tunely. Okraje těchto útesů jsou pokryty bohatými korálovými zahradami v hloubce 5 – 20 m. V blízkosti reefů je několik osamocených korálových homolí pokrytých měkkými i tvrdými korály.

EL MALAHI–  obdobný reef jako Shaab Claudia s bohatými korálovými zahradami.

7.den:

potápění v oblasti Marsa Alam ( Shaab Sharm, Shaab Marsa Alam….)

8. den:

Transfer na letiště, odlet.



     
    Nejkrásnější svatba - svatební dekorace, slavnostní výzdoba, e-shop Ráj zážitků Yachting (c) TRYGON BRNO 2009, design bdsign.cz