clo

CELNÍ SLUŽBY

FACEBOOK

optik krouman

ČIŠTĚNÍ BAZÉNŮ

2018-07-28youtube.jpg

jiranek.png

 

15. 02. 2014

Korsika - popis nehody

Jak praví klasik, nevadí že je zážitek negativní, hlavně, že je silný. Možná by náš kolega měl jiný názor. Poučení z jeho příběhu si jistě každý najde sám.



Napadení jedovatou rybou ve středozemním moři.

     Při „šnorchlování“ na Korsice jsem z hladiny zpozoroval na písečném dně v hloubce asi 8m „zahrabanou rybu“. Při mém přiblížení se ryba, o které jsem později zjistil, že český název zní Ostnatec skvrnkovaný, „odmaskovala“. Okamžitě ukázala ostny na hřbetě, jak se později ukázalo jedovaté, ovšem zůstala na místě. O této rybě jsem přibližně půl roku před tímto setkáním četl jako o „Dragon fish“, která zaútočila na vztaženou ruku potápěče. Proto jsem se okamžitě trochu odsunul. Chvíli jsem ji pozoroval a udělal několik fotografií bez blesku. Pro opouštění jsem zvolil kolmý výstup. Ve chvíli, kdy jsem se srovnal do svislé pozice a začal „kopat ploutvemi“, jsem ucítil úder do boku a následně bolest u lokte. V místě, kde končil můj neoprén, jsem zahlédl „kousajícího útočníka“ a hned poté tepenné krvácení. Levou rukou jsem stiskl silně ránu mezi dva prsty a začal naznak plavat s natékající rukou k přibližně 200m vzdálenému břehu. Trvalo to asi 15 minut, které byly, co se termolabilního neurotoxického jedu v ráně týče, kritické – začal působit. V té době je možno jed teplotou nad 45°C (např. horký písek, pálením cigaretou ...) „neutralizovat“. Pak začíná BOLEST …. Z pláže mě odvezla sanita do blízké nemocnice, kde posoudili můj stav jako velmi vážný a následoval převoz do centrální nemocnice. Cestou jsem dostal velmi silné léky proti bolesti, které však měly pouze lehce zmírňující účinek. V centrální nemocnici jsem byl okamžitě operován.

 ryba.jpg

   Latinsky – Trachinus araneus, česky – Ostnatec skvrnkovaný,

   anglicky – Dragon fish, francouzsky – Weever, řecky – Drakena,

   chorvatsky – Crnac.                                                                                 

   Vyskytuje se běžně ve středozemním moři.

   Občas si hlídá teritorium tak, že útočí prakticky na vše.

 ruka.jpg

     Na fotografii je vidět paže těsně před operací.

     Otok je už tak velký, že celá rána je prakticky       „zatažená“.

     Na předloktí jsou jasně vidět známky otravy –      „kostičky“.

 

     Výsledkem operace bylo spojení tepny, u které asi jeden centimetr chyběl, a vyčištění rány. Následovaly dny s obrovským otokem, silným zánětem, hrozící amputace ruky u ramene, ohrožení života a velmi silné dávky léků. Bakteriální složka kousnutí, jak mi bylo řečeno, je totiž ta nebezpečnější. Propuštění z nemocnice bylo po 14 dnech. Po návratu do ČR pak rehabilitace a léčba na neurologii se snahou zmírnit dopady neurotoxického jedu.

     Celý tento příběh jsem sepsal, protože doufám, že by snad mohl někomu pomoci. Poučení z něj by si každý mohl vytvořit sám. Já osobně vím, že opatrnosti, byť při pouhém „šnorchlování“, není nikdy dost. Znám i chyby, které jsem udělal. Ignoroval jsem buddy systém, ochrana celotělovým neoprénem by nehodě zřejmě také zabránila. A v neposlední řadě opuštění evidentně nepřátelsky se chovající ryby bez její neustálé vizuální kontroly. Protože se mi dodnes nepodařilo zjistit, jak se zachovat v teritoriu takto se chovající ryby, byl bych vděčný za konkrétní informaci.



     
    Nejkrásnější svatba - svatební dekorace, slavnostní výzdoba, e-shop Ráj zážitků Yachting (c) TRYGON BRNO 2009, design bdsign.cz