clo

CELNÍ SLUŽBY

FACEBOOK

optik krouman

ČIŠTĚNÍ BAZÉNŮ

2018-07-28youtube.jpg

jiranek.png

 

Safari - foto aj. z akce

28.9.2006 - 5.10.2006



Skupina dvaceti Trygoňáků se vrátila z Egypta divně opálená. Jak jinak - jsou to potápěči jak má být a na safri na St. Johnes se potápění věnovali VELMI intenzivně. Čtyři ponory denně nebyly vyjímkou, teplota 31C na hladině nebránila ani těm nejzmrzlejším zmrzlíkům se vody řádně nabžit. Krom žraloků jsme si užili hlavně šnorchlování s delfíny a prolézání tunelů v korálech. Fotky od našich čtyř dvorních forografů připojuji, stejně tak i vyprávění o zážitcích z týdenního pobytu na lodi od jednoho z nás, mořem posedlých potápek.


St. Johnes – jak jsem to viděl já



Prolog:

Samozřejmě, že jsou i krátké okamžiky, kdy nesedím u počítačem otevřených webovek s potápnickou tématikou! Člověk musí taky někdy jíst, promačkávat sprchu na automatice, počítat olova, kouřit šíšu, protahovat pásek od masky, nebo po již několikáté kontrolovat profil týden starého ponoru. Většinou však mám poctivě otevřeny minimálně 3 wokna – potap, potap, potap.



No a zrovna když jsem opětovně na monitoru hypnotizoval obrázek jednoho fajného sucháče a snažil se ho sugestivní metodou bezúspěšně zhmotnit, tak za mými zády zahlaholil hlas mé ctěné choti „co děláš?“ Jen nerad jsem vystoupal z hlubin potápnického světa zpět na povrch mezi prostý, obyčejný lid a duchapřítomně jsem odpověděl „nic.“ Nenechala se mou veleobsáhlou odpovědí odradit, kdepááák, ta se jen tak nedá, ona už mě zná. „Ukaž na co se díváš!“ „No jo zase seš pod vodou, vem nás raději na výlet.“



A tak jsme teda jeli s dětma v neděli u nás v Brně na přehradu (pro znalé na Prýgl) na lodičky. No a tak se mi to zalíbilo, že jsem se to rozhodl aplikovat na celý týden a vyjížďku jsem tentokrát lokalizoval na St. Johnes v Rudém moři. A udělal jsem dobře. Považte:



Příprava:

Nejdříve bylo nutné vysvětlit blízkému příbuzenstvu, že letadlo nespadne, že se loď nepotopí a že v dané lokalitě byl viděn žralok naposledy před 100 lety a že i ten měl 0,5m na délku. Dále pak bylo nezbytné vysvětlit chlebodárci, že rozjeté projekty rozhodně týden bez mé jinak milé přítomnosti jistě vydrží.



Co se týká mě, tak mým cílem bylo mimo jiné samozřejmě setkat se ve vodě se žralokem. Ve fázi příprav jsem však z televize pojal podezření, že žraloci jsou všude a že hlavně číhají pod každou lodí, aby mohli sežrat do vody padnoucího potápěče a podle toho jak jsem četl některá letní tištěná periodika, tak jsem nabyl také dojmu, že žralok je kousavec tak nebezpečný, že běhá i po plážích. Pro jistotu si nevemu červené plavky.



Beru si plavky zelené (jakože ještě nejsem zralý k jídlu), pas, pilulky na vlny a na egypťáckou stravu, něco peněz a za dobrý nápad považuji, že si vezmu potápnický vercajk.



Intenzivní příprava na tuto expedici byla ukončena vyhozením tlustých neoprénových rukavic a sedmičkového převleku z báglu.



Expedice:

Nejnebezpečnější úsek celé expedice, tedy dopravu z Brna do Prahy po D1 jsme zvládli, takže nás nemohlo již nic překvapit.



A taky že ne, vše proběhlo naprosto hladce: odbavení, pípání průchodem v „celnickém rámu“, lehké nedorozumění s personálem v tubusu (že prý nemá ve čtyři ráno náladu na vtípky), let, přistání, zteč na dutý šop v Hurghádě a jeho vykoupení od veškeré dezinfekce, 5 hodin autobusem až na jih, zodiakem na loď (čert se trochu zlobil, že jsem mu nesvěřil důvěru a že jsem bágly v přeplněném zodiaku držel vlastním tělem, aby si neudělaly sóloponory), ubytování.



Loď byla velká, krásná ají dva motory s vrtulemi měla.



Teda řeknu vám, že jsem si hodně rychle a rád zvyknul na nicnedělání obsahující intenzivní neuklízení, nestlaní, neumývání nádobí a vlastně ani sebe, nevaření, i ten cajk nám nandávala na záda posádka. Po návratu domů mi návrh zavedení tohoto systému pod domácím názvem IZO 2006 neprošel.



Žralok nikde.



Jak vypadaly ponory snad ani nemá cenu popisovat, protože ta krása, je dle mého názoru, nevypravovatelná. Všude byla ZOO, ale bez mříží a k tomu barvy duhy všude kam oko skrze tempered pohlédlo. Viditelnost? V jedné chvíli bylo jistě vidět i dno v saudské. Kolik jich bylo, těch ponorů? Dvacet - ranní, denní, odpolední, noční, no prostě furt.



Vyrážka za ušima se posléze ukázala jakožto klubající se žábra.



Přestože se bravurně orientuji pod vodou v korálovém městě, tak jako i v tmavých vodách potoků, lomů a přehrad v CZ pomocí slunce, kompasu a lišejníku a samozřejmě přesně vím kde se v daném okamžiku nalézám, tak po hodině potupně vystřeluji bójku, abychom s badíkem na otevřeném moři bídně nezahynuli.



Stíhám se u toho vztekat, protože se mi nedaří sundat bubínek z D kroužku. Jó silný proud je potvora dravec. Ne šnorchl, ale zodiak s bubákem ho umí zdolat. No dobře no, bylo to jen kousek od lodě, ale doma z toho stejně udělám „ztracení na moři.“

Žralok nikde.



Na každém atolu je pod lodí Napoleon trabantových rozměrů. Ten loudí okem 0,5 metru od dlaně potápníka vajíčko natvrdo. Odplaval, hmm, asi se urazil, že nic nedostal. Jo hochu my jsme žgrti, my ti nic nedáme.



Delfíni byli famózní (u ryb je to hejno a u delfínů stádo, že jo?). Asi 20ti členná rodina je v 10 metrech u dna. Šnorchl, maska, ploutve, foto, zanoření do 5 metrů, jsem nad nimi. Zvedají se a obstupují mě. Myslím, že jedné statné samici se vyloženě líbím, jenomže já musím záhy na hladinu vypustit CO2 a nabrat O2, takže z toho nic nebylo.



Žralok nikde.



Ráno hlásíme bubákovi, který se prezentuje jako mechanik paluby, že potřebujeme výměnu jedné žárovky v kajutě. Další den sice stále nebyla opravena, zato nesvítila už ani druhá. Hrozíme Hamatovi, že když nebude oprava OK, tak bude swimming! Děsí se toho, protože neumí plavat. Třetí den sice nesvítila ani první ani druhá žárovka, zato už nesvítila vůbec žádná. Skoro byl swimming. Záchranu člena posádky provedl kapitán, řka, že bubák opravdu neumí plavat.



Zřejmě to celé mělo souvislost s kopající zadní palubou. Ne, že by se tam snad hrál fodbal, ale při dotyku na kteroukoliv mokrou část zadní paluby dostal kdokoliv bez třídních rozdílů ránu elektrickým proudem.



Mechanik tomu nechce věřit a demonstrativně se chytá nerezového zábradlí. Po asi 10 sekundovém brejkdencu šel vypnout generátor a zjednat nápravu.



Za zádí se objevují 3 delfíni a za nimi žralok. Skáču do vody s foťákem a plavu za nim. Je pryč, ne proto, že bych snad plaval pomalu, ale prostě on měl náskok. Je to srab, nepočkal. Takže žralok zase nikde.



Nějak to houpe, asi budu blinkat. Ke snídani, obědu a k večeři o asi 10 chodech přikusuji Emeral.



A tak nakonec přece jen! Žralok! Klesám za ním níž, než se licenční kartičce líbí a z cca 10 metrů ho fotím. Měl alespoň 9 metrů. No dobře tak jenom 2m, ale byl fakt velký.



Večer se kochám fotkou, kterou omylem mažu... Sem debil.



Naštěstí jsme je v dalších dnech viděli znovu a ti šťastnější je chytají na chip.



Na zpáteční cestě domů se nám polámal autobus německé provenience honosící se nápisem Mercééédes. Nevím, kde udělali soudruzi ze SRN chybu, ale chyběl jim špunt do tlakového rozdělovače. Bubák vzal dřívko omotal ho igelitem a snažil se touto ucpávkou utěsnit unikající tlak ze systému. Bezúspěšně.



Domorodci jsou milí a chtějí po mně jenom 10 euro za apple tabák. Když se nedívali, tak jsem na ně nebojácně vyplázl jazyk.



Po hodině řidičova předstírání, že opravuje poruchu a našeho lelkování po poušti se ukázalo, kdo že je tady chrabrým instruktorem! Jajda vytáhl flašety, stříbrnou pásku a za vydatné verbální pomoci několika inženýrů byl bus zase OK. Mc Giver zrudnul a volal, že končí se seriálem.





Epilog:

Snad bych se měl na závěr zastavit u jednoho bezvýznamného nedorozumění, které mě však rozladilo.
Co se stalo?

Stalo se to, že jsme byli rozděleni do tří skupin a naše skupina byla z naprosto nepochopitelných důvodů pojmenována jakože skupina číslo 2.



Nechápu, proč jsme nemohli být skupinou číslo 1. Čísla samozřejmě neměla nic společného s pořadím kvalit potápěčů, takže to vlastně mohlo být úplně jedno.



A když to tedy bylo jedno, tak proč jsme nemohli být právě my tou skupinou č.1?



Ale nechme to už být, výlet skončil a teď jsme už všichni doma. Abych vás teda ale nezdržoval, tak jen dodám, že jsme se třetí den interně domluvili a naší skupinu jsme přejmenovali na skupinu 1a zatímco původní skupinu č.1 jsme nazvali skupinou 1b. Jak jsem již předeslal výše, pořadí označení skupin nikterak nesouviselo s kvalitou, ale pro pořádek se nám to tak jevilo jako lepší.



1b.jpg

2c.jpg

2ca.jpg

2cc.jpg

2ccc.jpg

2e.jpg

2g.jpg

2h.jpg

2hh.jpg

2hhh.JPG

2i.jpg

2t.JPG

3.jpg

32.jpg

33.jpg

33a.jpg

33aa.jpg

33b.jpg

3a.jpg

3i.jpg

3ii.JPG

3j.jpg

3jj.jpg

3jjj.jpg

3jk.jpg

3k.jpg

3o.jpg

3p.jpg

3r.jpg

3rr.jpg

3rrr.jpg

3t.jpg

3z.jpg

4c.jpg

4d.jpg

4dd.JPG

4m.jpg

4o.jpg

4p.jpg

4q.jpg

4r.jpg

4s.jpg

4t.jpg

5.jpg

55.jpg

55a.jpg

5a.jpg

5aa.jpg

5b.jpg

5c.jpg

5d.jpg

5E.jpg

5f.jpg

5g.jpg

5h.jpg

5i.jpg

5x.jpg

5z.jpg

6a.jpg

6c.jpg

6cc.jpg

6ccc.jpg

6d.jpg

6dd.jpg

6e.jpg

6ee.jpg

6f.JPG

6g.JPG

8.jpg

8a.jpg

8b.jpg

8c.jpg

     
    Nejkrásnější svatba - svatební dekorace, slavnostní výzdoba, e-shop Ráj zážitků Yachting (c) TRYGON BRNO 2009, design bdsign.cz