clo

CELNÍ SLUŽBY

FACEBOOK

optik krouman

ČIŠTĚNÍ BAZÉNŮ

2018-07-28youtube.jpg

jiranek.png

 

FREEDIVING A ŠNORCHLOVÁNÍ

Co je to šnorchlování?

Šnorchlování je asi nejčastější aktivita lidí na dovolené u moře. Nejjednodušší a nejpřístupnější forma potápění. Není potřeba příliš výstroje, fyzická kondice, nestojí to mnoho peněz, … může to dělat zkrátka každý kdo má chuť kromě chytání bronzu také trošku sportovat.

Při šnorchlování leží člověk na hladině moře a pozoruje s maskou na obličeji život dole na dně pod sebou. Když potom vypátrá velkého kraba nebo chobotnici, zadrží dech a potopí se za nimi do větší hloubky. Aby nemusel vytahovat hlavu z vody, má k masce připnutý šnorchl, kterým dýchá. Se šnorchlem se dají objevovat malé hloubky, řádově do deseti metrů může každý. V Chorvatsku tak zasáhnete Sluncem prosvětlené pobřežní vody a v tropických mořích korálové útesy. Při šnorchlování mnoho lidí fotografuje a odnáší si tak nezapomenutelné zážitky sebou domů i na obrázku.
Je to velice snadné, ale i tak je nutné dodržovat určité bezpečnostní návyky. Bohužel se každý rok utopí dost lidí, kteří šnorchlují. Vždy udělají nějakou naprosto zásadní chybu, které se dá velice snadno vyhnout a kterou žádný člověk, který o tomto krásném sportu něco ví, neudělá. Proto jsme pro Vás připravili krátké seznamovací kurzy, zaměřené především na Vaši bezpečnost.

Jakou potřebuji výstroj?

Na šnorchlování potřebujete pouze masku, šnorchl a ploutve, někdy závaží a ti zmrzlí potom tenký neoprén.
Maska Vám umožňuje dívat se pod vodou ostře, utvoří vzduchovou kapsu kolem Vašich očí. Je velice důležité, že má krytý i nos!!! Maska bez zakrytého nosu, není určená na potápění, je vhodná pouze na plavání. Taková maska by Vám mohla způsobit vážné zranění. Kvalitní potápěčská maska se dá pořídit za cca 500-2000Kč.
Šnorchl je trubice připevněná k masce, kterou můžete dýchat při pohybu na hladině. Opět není možné vzít jakoukoli trubičku či hadici. Kromě toho, že má správný šnorchl anatomický náustek, je také speciálně vypočítaný jeho vnitřní objem. Používání šnorchlu s jiným průměrem nebo délkou způsobí zdravotní obtíže. Šnorchl může mít ventilky, které velmi usnadní vylití vody po vynoření na hladinu. Dobrý šnorchl koupíte od cca 250Kč, s ventilem za cca 490Kč.
Ploutve patří na nohy a usnadňují potápěči pohyb na i pod hladinou vody. Podobně jako při plavání plavete prsa nebo kraulové nohy, i při potápění se používají různé kopy. Je důležité správně kopat pro efektivní využití ploutví. Vyhovující ploutve se dají pořídit za cca 600-1500Kč.

Těmto třem základním věcem, které potřebuje každý potápěč se říká ABC. I když se dají půjčit, je vždy výhodou mít je vlastní. Máte tak jistotu, že Vám dobře sednou a je o ně správně pečováno. I když sítě hypermarketů nabízí velice levné ABC, je lepší zajít do specializované prodejny. Koupíte si tak výbavu, která Vám bez problému vydrží třeba deset a více let. Kvalifikovaný personál Vám také poradí při výběru tak, aby Vám vše správně sedělo a vyhovovalo. Levné výrobky jsou často ošizené na materiálu a nesedí dobře na svém místě (hl. maska - pak teče dovnitř voda) nebo se brzy pokazí.
Neopren a zátěž už je speciální výstroj, používaná více při potápění s přístrojem, proto je popsaná v kapitole Jakou potřebuji výstroj v oddíle Přístrojové potápění.

 

Kurzy šnorchlování

Seznamovací kurzy šnorchlování pořádáme na požádání nebo vždy, když je skupinka zájemců. Obsahují: Teorii v rozsahu cca dvou hodin, video, knihu o potápění. Tato část je zakončena mini-testem. Dvě hodiny praxe v bazénu za dozoru instruktora. Skupinka se může domluvit i na výjezd k „otevřené“ vodě v přírodě, to však není započítáno v ceně kurzu. Šnorchlovat by měl umět každý potápěč a proto je tento kurz započítáván jako první hodina základního kurzu potápění s přístrojem, rozhodne-li se účastník tento absolvovat, získá slevu 300Kč. Kurz je vhodný pro každou věkovou kategorii, pro rodiny s dětmi od osmi let apod.

Co je to freediving?

Freediving je šnorchlování s poněkud jinam posunutými hranicemi. Zatímco šnorchlování není ani fyzicky ani psychicky náročné, při freedivingu je zapotřebí věnovat trochu času na trénink obojího.

Od nepaměti jsou známé národy z oblastí tropických moří – Malajsie, Karibiku aj., ketré se živí nebo přiživují lovem mořských živočichů a perel na nádech. Muži i ženy zde dokáží kolem dvou minut „šmejdit“ po dně v hloubce až třiceti metrů.

V Chorvatsku aj. státech v okolí nejen Středozemního moře je zakázáno lovit ryby při přístrojovém potápění a proto tam žijí lovci ryb – nádecháři – sportovně nazýváni spearfischeři, jejichž oficiálním zaměstnáním (a ne špatně hodnoceným) je dodávat čerstvé maso do restaurací.

A lidé, kteří chtějí stále dál vymysleli sportovní disciplínu freediving. Závodí v hloubce, které dosáhnou na jeden nádech i délce, kterou uplavou pod hladinou.

V současnosti mají ti nejlepší (mezi které patří i čech Martin Štěpánek – www.martinstepanek.com) ambice na překonání 100m hloubky na jeden nádech svépomocí a dech zadrží na déle než 8 minut.

To vše díky rozvinutí schopnosti, které se říká diving reflex – česky vtipně tulení efekt. Každý savec, včetně lidí je totiž schopen v sobě objevit a rozvinout vlastnost mořských savců a při zanoření snížit svoji tepovou frekvenci na minimum, čímž maximálně omezí spotřebu kyslíku a prodlouží tak dobu, kterou může strávit pod hladinou.

Jakou potřebuji výstroj?

Požívají se speciální ploutve, masky a neopreny. Ploutve jsou buď dlouhé a z jiných materiálů než běžné, většinou laminátu nebo karbonu nebo tzv. monoploutve (běžně užívané v rychlostním plavání) Je počítáno, že člověk má něco natrénováno, plavat s takovou ploutví vyžaduje poměrně silné nohy a dobrou techniku kopu.
Maska má velice malý objem, je přizpůsobená tak, aby vyhovovala při potápění s malým množstvím vzduchu.
Neopreny jsou většinou tenčí a nepošité, bez zipů. Je tak zajištěn vyšší tepelný komfort. Materiál je díky tomu velice pružný a usnadňuje pohyb a dýchání. Střih se používá většinou klasický long-john.
Olova se používají navlékací, nejlépe pogumované, aby neničily neopren. Pás je pružný, z gumy. Přaska lze použít jak kovová, tak plastová, je třeba dát pozor, aby neměla ostré zoubky, které ničí gumový popruh.


     
    Nejkrásnější svatba - svatební dekorace, slavnostní výzdoba, e-shop Ráj zážitků Yachting (c) TRYGON BRNO 2009, design bdsign.cz